Just another WordPress.com site

Peştun Wali yazılı olmayan bir demokratik, sosyo-politik kültür, hukuk ve Peştun toplumun ideoloji, toplumsal düzen ve sorumluluklarını belirleyen bir yasal ve ahlaki olarak bugünkü nesle kendi ataları ve taşıyıcı miras alınır.

Bu dünyada Peştun topluluklar da dahil olmak üzere, Afganistan ve Pakistan Peştunlar ait eski bir “onur kod” dir. Peştunlar ve eski bir geleneksel, ruhsal kucaklama toplumsal kimlik, modern ve antik ilkeleri içeren, esnek ve dinamik bir ahlaki kodlar ve davranış kurallarının bir dizi bağladılar.
Bu sistemin öncesi ve İslam sonrası Peştun toplumun tüm sosyal ve içişleri başardı. O Orta ve Güney Asya’da küçük ve büyük yerel yönetimlerin yarattığı bu sosyal çoğunluğu tarafından uygulanmaktadır.

Peştun Wali yabancılarla ve konuklar, özellikle öz saygı, bağımsızlık, adalet, konukseverlik, sevgi, affedicilik, intikam ve hoşgörü tüm yönünde teşvik etmektedir. Davranış Tüm bu kodları Peştun toplum içinde sosyal ve ahlaki kontrol ve dengelerin devamlılığında faydalıdır. Onu keşfetmek için her Peştun kişisel bir sorumluluk olarak kabul edilir ve yeniden Peştun Wali özünü ve anlamını keşfetmek.

8 Yüzyıllar boyunca ‘Peştun milliyetçilik ve 12. yüzyılda ilk kez bir siyasi merkezi hükümeti kurdu sonra Orta 18. yüzyılda güçlü bir merkezi hükümet kurdu.
Tüm küçük ve büyük aşiretler ve etnik gruplar reform ve iyileştirme devlet idaresi ve çeşitli ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerini katıldı. sosyo-ekonomik konularda bu etnik gruplar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi ile Peştun milliyetçiliğinin Afgan milliyetçiliğe dönüştü.
Peştun Wali ilk temel taşı olduğunu, Peştun milliyetçiliği ve ikinci Afgan milliyetçiliği siyasal yapısının üçüncü ve evrimsel aşamasıdır.

Kodları;

* Faith – God (“Allah” olarak da bilinir) bir yaratıcısı güvenen kavramı güven.
* İyi Düşünce, İyi Kelimeler, İyi Deeds – A Peştun gerekir her zaman, iyi düşüncelerle güzel sözler, konuşma ve iyi işler yapmaya yönelik çalışıyoruz.
* Davranış – Paştunlar insanlar, hayvanlar ve çevrelerindeki çevre dahil, tüm eserleri karşı saygılı davranmak zorundadır. Çevre Kirliliği ve / veya imha Peştun Wali aykırıdır.
* Unity – onlar yaptıkları para miktarı üstünde tutmaya kan, Peştun Wali dünya çapında bir kişi olarak Peştunlar birleştiren yukarıda, konuştuğu diller üzerinde. Gerçek birlik, onları sadece sahip oldukları birlik güçlendirmeye hizmet edecek ayrılmak için her türlü çabayı olduğu yerde. Ne biri olur – bütün olur.
* Eşitlik – Her insan eşittir. Her insan bir geleceği söz ve onun görüşlerini duymuş onun hakkı için mücadele edecek istiyor. Tüm insanlar bu nedenle uygun kibarlık veya saygı ve başka kendi isteklerini empoze olabilir kimse ile, birbirleri ile uğraşmak zorunda.
* Konaklama ve kutsal – Varlık herkese ve özellikle misafirlere misafirperver, hatta en düşmanlarının düşmanca kutsal, iltica veya koruma yanı sıra gıda ve diğer yardım sağlanacaktır (talep halinde) olabilir.
* Adalet ve af – kimse kasten başka yanlışlar varsa, kurban eşit oranda bu adaletsizlik intikamını almak için doğru, hatta bir zorunluluk vardır. kimse kasten size haksızlık varsa, ve ne de adalet talep etmedi günahkâr onun tarafından size borçlu olduğunu onun af, sonra borç için sordun / onu, sadece bir hareket yoluyla (bir zamanlar adalet yerine getirilebilir intikam ya da Jirga meclisinin kararı) yapılan yanlış karşılık sağlanmıştır.
* Kardeşlik ve güven – diğer Peştun kardeşler güvenilir olması gerektiğini ve büyük ölçüde mümkün destekli inanç.
* Onur – Peştunlar bağımsızlık ve insan onurunu korumak zorundadır. Onur birinin şeref ve gururunu korumak Peştun toplumun ve onun çok önemli büyük önem taşımaktadır.
* Öz saygı – Bireysel sipariş özellikle de bilmiyorum, bunu yapabilmek için de kendisine ve başkalarına saygılı olmalıdır. Saygı aile üyeleri ve akrabalar arasında, evde başlar.
* Şefkat ve işbirliği – fakir, zayıf, ve meydan desteklenmesi gerekir. Dahil dışlanmaya tercih edilmelidir. ve zulüm, faşizm ve çok istekli gruplara karşı savunmak çalışmak için akıllı ve daha sonra ilk sabit.
* Aile – Aile eşleri, kızları, yaşlıların, anne, oğulları ve kocaları için saygı ile sorumluluk ve görev kutsal bir mahkumiyet altında övmek gerekir.
Adam Peştun için dikkat edilmesi gereken – * Biz bir aileyiz. kabileleri yüzlerce olabilir, ancak birbirleriyle birlik bir kaderi var.
* Bilgi – Peştunlar Tanrı tarafından verilen meyve kabul edilen hayat, sanat, bilim, kültür ve objektif bilgi isteyin.
* Peştun geçmişi – Büyük değer Peştun tarih, trajediler ve zaferlerden yerleştirilir. O “çok hangi tarihin kendisi altında yok oldu, gerçeği arama devam etmek, zihin açık tutmak için” Peştunlar öğretir.
* Kötü Fight – Evil iyi ile sürekli savaş yer almaktadır. Kötü mücadele edilmeli ve iyi kötü üzerinde hakim olmalıdır. O / o ile yüz yüze geldiğinde kötü mücadele için bir Peştunlar görevidir.
* Dürüstlük ve Promise – Bir Peştun, sözlerini tutmak ve her durumda ve zaman dürüst olduğu için bilinir. Gerçek bir Peştun olan sözlerinin sonu asla.
* Konaklama-Peştunlar tüm misafirler ve büyük bir saygı ile evlerine girmek her zaman söyleyerek tek gitmek davranmak.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Tag Cloud

%d bloggers like this: